degorska.art.pl                       Publikacje książkowe
POWRÓT
Zadebiutowałam w 2004 roku prozatorską wersją "Bajki o szczęściu" wydaną przez Agencję Edytorską Ezop.
Dotychczas zostały wydane moje powieści, bajki oraz sztuki teatralne.

Powieści

"Internat" wydawnictwo Novae Res, Gdynia (2018) ISBN 9788380838710

Pożerasz książki? Uważaj! Ta książka może pożreć ciebie!

Wiktoria, studentka socjologii, ze zdziwieniem obserwuje fascynację dziewcząt starą powieścią Internat, której czytelniczki tworzą subkulturę – przebierają się za bohaterki, spotykają na zlotach, są aktywne w mediach społecznościowych. Wiktoria postanawia napisać na ten temat pracę magisterską, a jako rzetelna studentka chce zacząć od poznania treści Internatu.
Niestety, odkąd wzięła do rąk egzemplarz książki, jest uwięziona w powieściowym świecie, w ciele powszechnie nielubianej szesnastoletniej Anny Wolf. Szkołę z internatem otacza nieprzepuszczalna bariera, piętra i ludzie czasami znikają, a wszystkie zdarzenia powtarzają się w rocznej pętli. Kiedy Wiktoria odkrywa tajemnicę zaginionych wcześniej czytelniczek, jest już pewna, że ucieczka z Internatu to kwestia życia lub śmierci."Krew to nie wszystko" wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań (2013) ISBN 9788377852057Kontynuacja PAMIĘCI KRWICzy nadzieja na życie za dnia warta jest każdej ceny?

Milena to dziennikarka w lokalnej gazecie, ale także niedawno przemieniona wampirzyca o niespotykanych dla tego gatunku zdolnościach – potrafi chodzić za dnia. Jej życie zaczyna się powoli układać: w redakcji robi wymarzoną karierę, w podziemiach Szczecina poznaje swego Mistrza, a ukochany Dorian nie odstępuje jej na krok. Jest jednak pewna niedokończona sprawa, która niepokoi dziewczynę – jej oficjalna inicjacja w wampirzym światku.
Podczas uroczystości, na którą przybywa elita wampirów, dochodzi do tragedii. Półżywa Milena staje się pionkiem w niebezpiecznej grze. Odkryte zostają głęboko skrywane tajemnice i ujawniają się siły, których boją się nawet najstarsi krwiopijcy. Czy krew wampirzycy chodzącej za dnia to dar czy przekleństwo?
"Pamięć krwi" wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań (2011) ISBN 9788375068528Polskie wampiry wychodzą na żer
Pierwsza polska powieść wampiryczna z prawdziwego zdarzenia!

Milena, młoda dziennikarka ze Szczecina, wpada na trop morderstw, do jakich dochodzi w podziemiach miasta. W tym samym czasie dowiaduje się o dziwnym zachowaniu jej byłego chłopaka, Darka. Spotkanie z nim kończy się w łóżku, a pobudka przynosi odkrycie dziwnych obrażeń na ciele. Od tego momentu jej świat ulega zmianie.
Przechodząc transformację w wampira, Milena odkrywa swoje niezwykłe zdolności – może bez obaw poruszać się w słońcu, a srebro i święte symbole nie są dla niej zagrożeniem. To co mogło zdawać się błogosławieństwem, okazuje się jej przekleństwem, ponieważ ściąga uwagę innych wampirów. Okazuje się bowiem, że Milena nosi w sobie zagadkę nieśmiertelności - zagadkę krwi.

"Najwyższa pora na miłość" wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań (2008) ISBN 9788375061680


Trzy kobiety, trzy miłosne historie

Ania Kujawiak, nieutulona w żalu wdowa i samotna matka, pragnie zostawić za sobą smutną przeszłość i znaleźć faceta. Pomoże jej w tym szwagierka, entuzjastka feng shui, tarota, wahadlarstwa i wszystkiego co dziwne i tajemne. Czy to odrobina magii, czy raczej zbieg okoliczności sprawiają, że na drodze Ani stają dwaj mężczyźni: Krzysiu Strączek, jej szkolna miłość, a dziś wzięty aktor serialowy, i Mateusz Kośmider - amant zabójczo przystojny, ale o tajemniczej przeszłości i bliżej nieokreślonej orientacji...
W tym samym czasie perypetie miłosne przeżywają także córka Ani - dziesięcioletnia Marysia zakochana po uszy w koledze z klasy, oraz matka naszej bohaterki. Stateczna dama przed sześćdziesiątką jest pełna rozterek, czy wypada jej w tym wieku kochać i, o zgrozo!, być kochaną. Co jest większym bagażem - wiek, ponura przeszłość, czy może nieujarzmione hormony? I kiedy jest najwyższa pora na miłość?
Książki dla dzieci

"Tadeusz Kościuszko. Wakacje z wodzem" seria POLSCY SUPERBOHATEROWIE; nakładem Wydawnictwa RM, Warszawa (2019); ilustrowała Elżbieta Moyski; EAN 9788377739273


Seria POLSCY SUPERBOHATEROWIE opowiada o niezwykłych Polkach i Polakach – ludziach mądrych i odważnych. Jak żyli i pracowali? O czym marzyli i co osiągnęli? Co im zawdzięczamy?

Oto Tadeusz Kościuszko. Uczył się sztuki wojennej w znakomitej warszawskiej Szkole Rycerskiej, walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych, przyjaźnił z przyszłym prezydentem tego kraju i z... wodzem Indian. Po powrocie do ojczyzny został obwołany Naczelnikiem powstania narodowego. Bohater dwóch krajów, o których wolność walczył: Polski i Stanów Zjednoczonych. Wielki zwolennik wolności, równości i braterstwa wszystkich ludzi.

Kiedy rodzice oznajmiają Antosiowi, że spędzi wakacje u dziadków w Olszówce pod Krakowem, chłopiec nie jest zachwycony. Jednak także na wsi można się dobrze bawić, zwłaszcza jeśli ma się dziadka, który bardzo pragnie wcielić się w postać Tadeusza Kościuszki podczas historycznego widowiska. W tajemnicy Antoś i jego kuzyni, Sonia i Kuba, starają się pomóc dziadkowi w zdobyciu tej roli. Czy ich plan się powiedzie? Kto zostanie Naczelnikiem?"Bajka o szczęściu"
nakładem Agencji Edytorskiej EZOP, Warszawa (2004);
ilustrowała Aleksandra Kucharska-Cybuch ISBN 8389133091

Bajka dla najmłodszych utrzymana w klimacie baśni Braci Grimm.

W biednej chatce na skraju lasu żyje sobie dziadek z trójką przyjaciół – kogucikiem, świnką i myszką. Pewnego dnia przyjeżdża do nich wędrowny handlarz i całkowicie zmienia ich życie. Wzruszająca przypowieść o sile prawdziwej przyjaźni.


"Bajka o wróżce Brudasówce"
nakładem Oficyny Wydawniczej Ikar, Izabelin (2004); ilustrowała Agnieszka Cieślikowska ISBN 8389694069

"Byli sobie brat i siostra. /.../ Krzyś miał kręcone włosy i zadarty nos, Dorotka zaś była nieco od niego wyższa i trochę zarozumiała. Wszyscy mówili, że to mądre i miłe dzieci. Był z nimi tylko jeden kłopot - strasznie z nich były brudasy."

Dzieci marzą, by spłynął na nie czar niewidzialnego brudu. Jednak czy rzeczywiście jest on tak cudowny, jak to sobie wyobrażają? Przeczytajcie, nim zawołacie wróżkę Brudasówkę!

Sztuki teatralne dla dzieci (antologie)
 • „Bajka o szczęściu” w "NOWE SZTUKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY zeszyt 16" wydane przez Centrum Sztuki Dziecka, Poznań (2001) ISBN 8385036261;
 • „Wszystkie smoki o tym wiedzą” w "NOWE SZTUKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY zeszyt 18" wydane przez Centrum Sztuki Dziecka, Poznań (2003) ISBN 8385036679;
 • „Skrzydlata historia” w  "NOWE SZTUKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY zeszyt 19" wydane przez Centrum Sztuki Dziecka, Poznań (2004) ISBN 8385036059;
 • „Humba, bumba, bang!” w pokonkursowym zeszycie wydanym przez Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana, Będzin (2005);
 • "Bajka o szczęściu" w tłumaczeniach na chorwacki w  Poljska citanka i angielski w  Polish Reader 2009 rok (publikacja dwujęzyczna), tłumaczenia: Pero Mioc i  Lucija Zigrowić;
 • "Pan Wąsik" w NOWE SZTUKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY zeszyt 32" wydane przez Centrum Sztuki Dziecka, Poznań (2011) ISBN 9788360557464;
 • "Bajka o szczęściu" oraz "Wszystkie smoki o tym wiedzą" w "Inne kaczątko i... inne nie tylko bajki" (Razlicznoto patience i... drugi, nie samo prikazki), w tłumaczeniu Elżbiety Eysymont na bułgarski, Sofia, Bułgaria (2015)
 • "Bajka o szczęściu" ("Казка про щастя") w antologii "A może nie" ("A mоже, ні"), w tłumaczeniu /.../ na ukraiński, Kijów, Ukraina (2017)
 • "Bajka o szczęściu" w antologii Mesék a boldogságról - Csöppségeknek és nagyobbaknak (Opowieści o szczęściu – dla najmłodszych i większych) w tłumaczeniu na węgierski (2022)
     

     

          

       


Sztuki teatralne dla dorosłych (antologia)
 • "Mąż zmarł, ale już mu lepiej" w pokonkursowym zeszycie wydanym przez Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego (X Ogólnopolski Festiwal Komedii "TALIA" 2006 - ogólnopolski konkurs komediopisarski "Miłość w czasach zarazy")Prasa
Drukiem ukazały się moje opowiadania i bajki w prasie.
 • "Najpiękniejsza latarenka" marzec 2002 w gazetce „Gabit” (Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie);
 • "Noc" opowiadanie sf, publikacja „Magazyn Fantastyczny” nr 2/2004;
 • "Blokhaus C" opowiadanie sf, publikacja „Magazyn Fantastyczny” nr 6/2005
    Antologia poezji

Wiersz ANIOŁ w antologii


MÓJ ANIOŁ STRÓŻ

to publikacja elektroniczna będąca zbiorem 100 współczesnych polskiej poezji i dzieł sztuki o tematyce anielskiej i poświęcona postaci Anioła Stróża.