TEATR  AMATORSKI  dla dorosłych i młodzieży           

Niżej nieco materiałów zamieszczonych m.in. na stronach internetowych
lokalnych domów kultrury i prasy.
Tak, kochani, wciąż grane są moje sztuki przez wspaniałe i pełne zapału zespoły amatorskie,
mimo że nie uaktualniam zapisów na tej stronie.
Zatem czytajcie, wystawiajcie, bawcie się dobrze i nie zapominajcie o licencjach :)

Załączam pozdrowienia!

Izabela Degórska.Dodano grudzień 2023

Ze strony internetowej Siemianowickiego Centrum Kultury

Z okazji 10-lecia działalności Teatru Domino, zapraszamy do Parku Tradycji na spektakl komediowy
„Ballada na trzy biurka” autorstwa Izabeli Degórskiej.
2 grudnia 2023 r., godz. 17:00.
„Ballada na trzy biurka” to zręcznie napisana komedia, która nie tylko rozśmiesza,
ale także zmusza do refleksji. Bohaterkami sztuki są trzy pracownice upadającego banku:
kadrowa tuż przed emeryturą, księgowa nimfomanka po czterdziestce, oraz
dwudziestoletnia maszynistka z aspiracjami zawodowymi.
Z tego spotkania wyniknie wiele zabawnych sytuacji i niekontrolowanych rozmów,
jakby z życia wziętych. /.../

W rolach głównych:
Wiktoria Gajos, Daniela Szlęk, Agnieszka Sikora i Adam Kulesza. Reżyseria: Mirosław Domin.dodano 29 maja 2022

MĄŻ ZMARŁ, ALE JUŻ MU LEPIEJ w Kutnie!
Wielkie emocje, gorąca publiczność, piękny tort i rewelacyjne zdjęcia ze spektaklu!

„Mąż zmarł, ale już mu lepiej”. Premiera spektaklu Teatru "Czemu nie?"

W kwietniu 2019 r. byliśmy o krok od premiery sztuki Izabeli Degórskiej „Mąż zmarł, ale już mu lepiej”. Ale przeszkodziła nam pandemia.

Teatr Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku „Czemu nie?”, jak zresztą i cały uniwersytet, został zamknięty. /.../ W końcu, 20 maja 2022 r. odbyła się premiera, a tym samym widzowie naocznie przekonali się, że na nic zdał się toczek z czarną  woalką i szybki akt zgonu , wystawiony przez pijaną lekarkę, bo zmarły Leon ostatecznie wrócił do żywych. Nie pomogły też starania grabarza, aby pochować przyjaciela w kanadyjskiej trumnie z szybką.

Tak naprawdę to do końca nie wiadomo, co było przyczyną  tego zmartwychwstania – zbyt słaba trucizna w jabłeczniku, zły przepis sąsiadki Krzyżanowskiej, błąd w  sztuce lekarskiej, a może jednak cud, o którym przekonana była siostra Łucja. Najważniejsze jednak, że tak długo oczekiwana premiera doszła do skutku, a cała obsada tej czarnej komedii, mogła, po raz kolejny, zaprezentować swój kunszt aktorski przed wspaniałą publicznością, która przez trzy spektakle nagradzała aktorów owacjami na stojąco.

W sztuce wystąpili: Barbara Trzaskalska, Stanisław Borkowski, Dominika Staniszewska (gościnnie) Andrzej Zielonka, Elżbieta Olejnik, Marlena Kluk, Maria Jabłońska, Jerzy Gawłowski, Stefania Szadkowska, Wanda Majchrowicz, Stenia Augsburg, Róża Banasiak, Władysław Krysiak.

Swój sukces zawdzięczamy nie tylko ciężkiej pracy wykonawców, ale przede wszystkim wspaniałej reżyserii Krzysztofa Ryzlaka, który /.../ w to co robi, wkłada całe  serce. Dziękujemy Krzysiu, bo bez Ciebie nie byłoby nas. /.../

Opracowanie: Marlena Kluk                                                                                         źródło

dodano 5 maja 2022

„Ballada na trzy biurka” – trzcianecki „Spinacz” w doskonałej formie


dodano 2 marca 2022


Grupa Teatralna Dariusza Matysiaka w mojej czarnej komedii MĄŻ ZMARŁ, ALE JUŻ MU LEPIEJ (premiera 2022)
Niżej jedno z doniesień medialnych na temat tej realizacji.


„Mąż zmarł, ale … już mu lepiej” – entuzjastycznie przyjęty spektakl w kolskim MDK

Kurtyna opadła, ale emocje jeszcze nie. W cykl jesiennych spotkań z twórczością sceniczną grupy teatralnej Dariusza Matysiaka wkradła się duża zmiana. Czekając na wrześniową premierę, nieoczekiwanie zostaliśmy zaproszeni do udziału w pierwszej, w bogatym doboru scenicznym grupy, komedii. Czarna jak śmierć funeralna tragifarsa „Mąż zmarł, ale…już mu lepiej”, podszyta jest logiczną myślą, że skoro o śmierci nie chcemy rozmawiać, możemy ją zwyczajnie obśmiać. W MDK miała miejsce kolska premiera, a wcześniej sztukę obejrzała kłodawska społeczność. Widzowie przyjęli komedię, jej reżysera i aktorów bardzo entuzjastycznie!

Salwy śmiechu i owacje w trakcie spektaklu pozwoliły aktorom przekonać się, że widownia doskonale się bawi. Jednak pomimo groteskowej formy, sztuka skłania do zastanowienia się nad sobą i światem. Zapewne wielu wciąż przetwarza i interpretuje ukazane interakcje i zastanawia się, ile z tych absurdów naśladuje…/.../

Za śmiech, ale i za refleksję, za wspaniały spektakl, cudowną grę aktorską i świetne wyreżyserowanie przedstawienia, jak zawsze dziękujemy!

Autor: kurier-kolski.pl | 15.02.2022

Relacja telewizyjna z przedstawienia w Kłodawie


dodano 30 listopada 2021

„Jako w niebie” w premierowym wykonaniu Teatru „Niby nic”

W niedzielę 24 października na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żelechowie odbyła się uroczysta premiera sztuki „Jako w niebie” na podstawie scenariusza Izabeli Degórskiej, w wykonaniu aktorów Teatru „Niby nic”.

„Jako w niebie” to komedia o władzy. Choć akcja utworu w większości toczy się w niebie, to jak w soczewce koncentrują się w niej wszelkie zmory współczesnego świata: korupcja, donosicielstwo, lizusostwo, inwigilacja. Okazuje się, że w niebie, tak jak i na ziemi, najważniejsze jest wygodne życie, dostatek, splendor i oczywiście władza jako gwarancja wszelkich uciech.

W spektaklu w reżyserii Anny Kapczyńskiej wystąpili: Grzegorz Szymczak (Vitas), Krzysztof Zaczek (Dołęga), Anna Kapczyńska (Solista), Krzysztof Kapczyński (Boryga), Grzegorz Kapczyński (Radny Baranek), Małgorzata Barwicka (Sekretarka), Grzegorz Głębicki (Anioł Pierwszy), Miłka Porakowska (Anioł Drugi), Natalia Krawczyk, Elżbieta Pietryka (Anioły), Alicja Majek, Renata Klimaszewska (Anielice w beretach). Realizacją dźwięku zajął się Bartek Chomontowski, zaś realizacją światła – Patryk Zowczak.

Spektakl cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Publiczność była pod wielkim wrażeniem doskonałej obsady, znakomitej gry aktorskiej i świetnej reżyserii. Wartka akcja i mnóstwo humoru rozbawiły widzów do łez. Gromkie brawa rozbrzmiewały bardzo długo, nie pozwalając żelechowskim aktorom zejść ze sceny. /.../

Teatr „Niby nic” istnieje przy MGOK-u od jesieni 2016 r. Założycielem i reżyserem zespołu jest Anna Kapczyńska, a aktorami – mieszkańcy Żelechowa i okolic. Zespół teatralny zadebiutował 5 marca 2017 r. sztuką Izabeli Degórskiej pt. „Mąż zmarł, ale już mu lepiej”.

źródło

https://mgok.zelechow.pl/jako-w-niebie-w-premierowym-wykonaniu-teatru-niby-nic/
Teatr CZEMU NIE? z KutnaDodano 29 lutego 2020

MĄŻ ZMARŁ, ALE JUŻ MU LEPIEJ podbija Lisią Górę!

                                                            24 lutego 2020

Premiera spektaklu „Mąż zmarł ale już mu lepiej”.

Sala wypełniona po brzegi, owacje na stojąco i prośby o więcej – tak najprościej można opisać wczorajszą premierę spektaklu „Mąż zmarł ale już mu lepiej” według scenariusza Izabeli Degórskiej w wykonaniu grupy teatralnej Wiecznie Młodzi.

„- Gratuluję wszystkim aktorom i aktorkom wczorajszego wspaniałego występu. Jestem pod wrażeniem gry aktorskiej, ale również scenografii, w której zadbano o każdy detal. Uznanie publiczności jest dowodem na to, że Gminny Ośrodek Kultury wspierając działalność grupy teatralnej „Wiecznie Młodzi”, spełnia oczekiwania mieszkańców” – mówi Edward Kędzierski dyrektor GOK w Lisiej Górze.

Zaprezentowana przez grupę teatralną Wiecznie Młodzi sztuka to napełniona czarnym humorem komedia opowiadająca o losach Leona Stachurskiego, którego żona zamierza pozbyć się ze świata żywych. Kiedy już wydaje się jej, że plan się powiódł, następuje niespodziewany zwrot akcji.

Wystąpili: Ewa Taraszka, Sławomir Schab, Artur Smolik, Ewelina Bieś, Andrzej Matacz, Edyta Król, Katarzyna Jaworska, Kinga Schab, realizacja dźwięku Marcin Matacz.

 „Zainteresowanie wczorajszą premierą przerosło nasze oczekiwania, sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury wypełniła się po brzegi, a publiczność żywo reagowała na to, co działo się na scenie, to wszystko daje nam motywację do kontynuacji naszej działalności. Odpowiadając na pytania widzów zapewniamy, że nie był to nie ostatni projekt jaki zrealizowaliśmy. Z całego serca dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i miłe recenzje”. – podkreślają członkowie grupy teatralnej Wiecznie Młodzi.

Na koniec nie zabrakło niespodzianki od aktorów dla wspaniałej publiczności, która mogła skosztować słynnego już jabłecznika.

 

Dodano 2019„Ballada na trzy biurka”

14 maja 2019 r. mieliśmy okazję wysłuchać spektaklu czytanego pt. „Ballada na trzy biurka”
wystawionego przez uczestników UTW z Pisza. Pełna zabawnych momentów historia opowiadała
o trzech pracownicach banku – kadrowej , księgowej i maszynistce. Wśród nich postać dyrektora banku.
Na czas remontu budynku kobiety są zmuszone dzielić jeden gabinet. Dochodzi między nimi do wielu
nieprzewidzianych i zabawnych epizodów. Komizm sytuacyjny oraz doskonale dobrane środki językowe
co chwila wywoływały salwę śmiechu na sali. Pani Małgorzacie Świerczewskiej oraz aktorom
serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzone radosne chwile.
***********

BALLADA NA TRZY BIURKA
na Dniach Dłutowa (6.07.2019)
Kilka plakatów reklamujących spektakle teatrów niezawodowych.

W repertuarze spektakle na podstawie moich scenariuszy.

Grupa Teatralna z  Łęgu
TAK PAN MÓWI
Klub Nauczyciela w Łodzi

Teatr 18+ z Kruszewa w Żabulce (17.III.2019)


Dodano 22 marca 2018

Urocza "Żabula" w wykonaniu Teatru Fredreum (16.02.2018) nieustająco podoba się publiczności.
Niżej kilka wpisów fejsbukowych:Dodano 1 marca 2018

W Ostrołęce można było zobaczyć bardzo żywiołową realizację BALLADY NA TRZY BIURKA
w wykonaniu Ostrołęckiej Sceny Autorskiej (OSA). Premiera miała miejsce 26 stycznia na deskach Klubu Oczko. 
 

Pani dyrektor, kadrowa tuż przed emeryturą, księgowa po czterdziestce i 20-letnia maszynistka
to bohaterki sztuki Izabeli Degórskiej. Co łączy panie oprócz tego, że razem pracują?
Na to pytanie odpowie najnowszy spektakl Ostrołęckiej Sceny Autorskiej (grupa dorosła).


Występują: Marta Dąbrowska, Ewa Krupka, Monika Dębek, Monika Geburt.

Reżyseria - Wojciech Kraszewski

Klub Oczko, wstęp wolny


październik 2017

Teatr Święty Spokój prezentuje się w Kielcach


29 czerwca 2017

Leon Stachurski oddał ducha w tym sezonie w wielu miejscach.
Ostatnio m.in. w Dąbrowie Górniczej oraz w Pile.

Teatr NIEPOKORNI dzieli się swymi wrażeniami zza kulis na facebookowym profilu.
A piękne fotografie z przedstawienia można obejrzeć TUTAJ.MĄŻ ZMARŁ, ALE JUŻ MU LEPIEJ
  na teatralne zakończenie roku szkolnego w Dąbrowie Górniczej


fot: Michał Pytel

Grupa teatralna „Prima sort” z V LO im. Kanclerza Jana Zamoyskiego pożegnała rok szkolny, brawurowo grając na scenie Pałacu Kultury Zagłębia znakomitą czarną komedię autorstwa Izabeli Degórskiej. Satyra na instytucję małżeństwa, środowisko lekarzy, nauczycieli, świat prasy, radia, telewizji, relacje sąsiedzkie, wreszcie – na nas wszystkich.
Akcja rozgrywa się w małym miasteczku, gdzie Zofia (wyrazisty rys charakterologiczny nadaje postaci Olga Matuszek) i Leon (całkowicie podporządkowany żonie – doskonały w tej roli Gabriel Czyż) właśnie przechodzą kolejny "kryzys małżeński". Żona stara się pozbyć męża, bo on już zbyt długo żyje. Czy Zofia może liczyć na pomoc sąsiadki Krzyżanowskiej? Jak na wieść o nagłym zgonie ojca zareaguje córka? Czy grabarz, przyjaciel rodziny, nie będzie miał podejrzeń?

Wartka akcja, wypełniona szeregiem zabawnych nieporozumień i zwrotami akcji, nie nuży. To nie tylko sztuka, która potrafi rozbawić, ale jednocześnie sprawdzian dystansu widzów do samych siebie. Reżyseria: Ewa Pawik
Dziękuję Pani Pawik za materiały z przedstawienia

Zaproszenia na prezentacje czytane19 marca 2017


"MĄŻ..." zawitał do Sieniawy i GąbinaUdany debiut na Dzień Kobiet

W niedzielę na scenie sieniawskiego „Sokoła” zadebiutowała Amatorska Grupa Teatralna.
Przedstawienie pt. „Mąż zmarł, ale już mu lepiej” na podstawie sztuki Izabeli Degórskiej uświetniło
gminne obchody Dnia Kobiet. /.../ Niewątpliwie był to bardzo udany debiut sceniczny o czym świadczyły
salwy śmiechu rozbawionej publiczności i gromkie brawa na zakończenie przedstawienia. /.../

Marta Kozłowicz

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Nowe pokolenie artystów na deskach gąbińskiego teatru

Półtora roku od rozpoczęcia działalności, Amatorski Teatr Niewielki po raz kolejny zachwycił widzów swoim spektaklem. Ich drugie przedstawienie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. W ciągu jednego dnia sztukę Mąż zmarł, ale już mu lepiej obejrzało ponad 600 osób.

12 marca w sali OSP w Gąbinie odbyła się premiera sztuki
Mąż zmarł, ale już mu lepiej. /.../
Sztuka oparta była na scenariuszu Izabeli Degórskiej, znanej polskiej dziennikarki, felietonistki a także twórczyni scenariuszy teatralnych i telewizyjnych. /.../
Mąż zmarł, ale już mu lepiej to komedia pełna czarnego humoru i doskonale obrazująca absurdy współczesnego świata. Mamy więc żonę intrygantkę (Beata Jasińska), córkę materialistkę (Monika Wichrowska), dwulicową sąsiadkę (Dorota Bardyszewska), zdystansowanego do świata lekarza alkoholika (Andrzej Wichrowski) oraz jego empirycznie nastawionego kolegę po fachu (Piotr Pietracho), dewotkę dopatrującą się wszędzie cudów(Anna Lendzion) oraz wszędobylskie media, szukające kosztem ludzkiej tragedii, sensacji i zainteresowania (Monika Tomasik, Maria Lewandowska, Danuta Chodorowska-Kuś, Anna Kiełbasa, Monika Rzepecka). Tematyka, bądź co bądź dla widzów dojrzałych, pełna dwuznaczności i odniesień, wymagała od aktorów solidnego przygotowania. /.../ Genialnie zagrana przez Beatę Jasińską rola żony, była punktem centralnym całego spektaklu. Charyzma i doskonała gra aktorska, doprowadzały publiczność do łez (ze śmiechu). Radosław Białek, wcielający się w rolę męża zauroczył z kolei widownię swobodą na scenie. Ciekawą postacią był także grabarz (Tomasz Gralewski), wietrzący w całym zajściu z nieboszczykiem niezły interes. W przedstawieniu wystąpiła także /.../ reżyser i założyciel Amatorskiego Teatru Niewielkiego – Agnieszka Wichrowska./.../
Niedzielna sztuka była na ziemi gąbińskiej wielkim wydarzeniem kulturalnym. /.../ Aktorzy byli przez cały czas oklaskiwani zaś na koniec widownia nagrodziła ich owacjami na stojąco. /.../

opracowanie i fot.: W. Olszewski

7 marca 2017

W niedzielę 5 marca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żelechowie Teatr Niby Nic
zadebiutował na scenie moją komedią pt. „Mąż zmarł, ale już mu lepiej”.


Zespół teatralny „Niby Nic…” powstał jesienią 2016 r. Tworzą go mieszkańcy Żelechowa i okolic -
osoby dorosłe i młodzież szkolna. Reżyserem teatru jest Anna Kapczyńska.

Po premierze widzowie podzielili się wrażeniami:
 • mąż ... (2017-03-06 11:53)
  Pani grająca Jolkę 10/10 super!!
 • mąż ... (2017-03-06 11:51)
  o to właśnie chodzi !!! wspaniała inicjatywa i zaangażowanie grupy teatralnej i widzów czekamy na kolejne spotkanie
 • xxx (2017-03-05 20:08)
  Trochę już żyję ale w Żelechowie w GOK-u jeszcze tyle ludzi nie widziałem! Brawo Pani Aniu! Brawo aktorzy!
 • Widz (2017-03-05 19:28)
  Pełna sala, ludzie stali na korytarzu, bo na sali nie było już miejsca! Gratulacje dla aktorów, wspaniała sztuka! Cieszę się, że teatr znów działa w naszym mieście!
 • Teatr w mgoku (2017-03-04 16:31)
  Piękna sprawa, gratulacje i wyrazy uznania dla Pani Reżyser i aktorów.
SERDECZNIE GRATULUJĘ UDANEGO DEBIUTU!

26.02.2017

Blog Koła Gospodyń Wiejskich w Gąsewie

Teatr w Domu Ludowym

W piątek - 17 lutego, na scenie Domu Ludowego w Gąsewie wystąpił ,,Teatr Cioci Heni" z Szelkowa ze spektaklem ,,Mąż zmarł, ale już mu lepiej". Spektakl zgromadził ponad 200 osób. /.../ Świetna gra aktorska, ciekawa scenografia i kostiumy, zaskakująca charakteryzacja oraz moc zabawnych dialogów, zachwyciły zgromadzoną publiczność, za co artyści nagrodzeni zostali owacjami na stojąco.
Wspaniałej grupie teatralnej ,,Teatru Cioci Heni" serdecznie dziękujemy za wystawienie w naszej miejscowości spektaklu ,,Mąż zmarł, ale już mu lepiej". Gratulujemy ujmującego talentu, genialnych kreacji aktorskich. Życzymy sukcesów na scenach polskich i zagranicznych i zapraszamy do Gąsewa z następnym spektaklem.

20.02.2017

We Wrocławiu MĄŻ ZMARŁ, ALE JUŻ MU LEPIEJ
- na zaliczenie

Spektakl zaliczeniowy Pedagogiki Opiekuńczej z Terapią


Kiedy małżeństwo przestaje być sielanką i staje się udręką, czas wziąć sprawy w swoje ręce...
Absurdalna historia żony, która zaplanowała śmierć męża, a której śmierć wymknęła się nieco spod kontroli,
dopieka nie tylko relacjom damsko-męskim, ale i służbie zdrowia.

Ciąg absurdalnych zdarzeń, których głównym bohaterem jest mąż, który miał umrzeć, ale okazało się,
że jednak żyje, to naszpikowana czarnym humorem komedia autorstwa Izabeli Degórskiej.

Dzięki tej sztuce dowiesz się, jakich błędów nie popełniać, gdy będziesz chciała skutecznie pozbyć się własnego męża ;)

Studentki III roku Pedagogiki Opiekuńczej z Terapią serdecznie zapraszają na spektakl zaliczeniowy
pt. "Mąż zmarł, ale już mu lepiej. Do trzech razy sztuka", na podstawie scenariusza I. Degórskiej.


Gdzie: Instytut Psychologii i Pedagogiki, ul. Dawida 1, II piętro (korytarz)
Kiedy: 26.01.2017r.
O której: 18:00

WSTĘP WOLNY!
ZAPEWNIAMY OGROMNĄ DAWKĘ CZARNEGO HUMORU!!!

Sztuka przygotowana pod czujnym okiem dr. Aleksandra Kobylarka!16.01.2017

BALLADA NA TRZY BIURKA w SandomierzuSpektakl na podstawie scenariusza Izabeli Degórskiej wyreżyserowała Kamila Kremiec-Panek.
Premiera miała miejsce w sobotę 07.01.2017 w Porcie Kultury przy SCK na ul. Portowej 24 w Sandomierzu.
Więcej TUTAJ oraz na podstronie RECENZJE

                           
            

ARCHIWUM 2016

Kliknij na fotografię!

ARCHIWUM 2015

Kliknij na fotografię!

ARCHIWUM 2013 -2014

Kliknij na fotografię!ARCHIWUM 2011-2012

Kliknij na fotografię!ARCHIWUM 2006-2010

Kliknij na fotografię!