Aktualności
czyli głównie o tym, co dzieje się z moimi tekstami.
POWRÓT

 
**************************************************************************************************************
Dramaty i komedie Sztuki dla dzieci Piosenki i muzyka Słuchowiska Książki

Teatr            Literatura            Zapowiedzi wydawnicze
Dodano 23 października 2017

19 premiera BAJKI O SZCZĘŚCIU

21 października odbyła się oficjalna premiera - już 19! - "Bajki o szczęściu". Na gościnnej scenie Teatru Animacji w Poznaniu (Sala Witrażowa) zaprezentował się TeatRyle.
Na zdjęciu, obok mnie, reżyserzy i wykonawcy - Mariola i Marcin Ryl-Krystianowscy. Scenografię i lalki zaprojektowała ich córka, Olga, a autorem muzyki jest Robert Łuczak. Serdecznie gartuluję pięknej realizacji i życzę wielu udanych spektakli oraz zawsze pełne widowni!

  Dodano 29 sierpnia 2017

BAJKA O SZCZĘŚCIU ("Казка про щастя") w najnowszej ukraińskiej antologii "A może nie" ("A mоже, ні")!

Scenariusz mojej "Bajki o szczęściu" pojawił się w kolejnej obcojęzycznej antologii, tym razem w języku ukraińskim. "A może nie"
będzie miała swoją oficjalną premierę w październiku tego roku w Kijowie. Pozycja zawiera prace sześciorga polskich dramaturgów piszących dla dzieci i młodzieży, a do jej publikacji przyczyniła się między innymi pani Marta Kossakowska. (Wielkie brawa za wytrwałość!)
Z niecierpliwością czekam na egzemparz autorski, a wszystkim autorom - i sobie również - życzę zainteresowania teatrów ukraińskich :)

A już 9 września o godz. 14.00 w ramach programu Junior Gogolfest 2017 Teatr Raido (театр-студия "РАЙДО") zaprasza na pierwszą prezentację czytaną "Bajki o szczęściu" w języku ukraińskim.

9 września 14.00, Kijów, Centrum Targowe, Pawilon nr 2Dodano 28 lipca 2017

22 lipca br. na uroczystej gali VI edycji konkursu LITERACKI DEBIUT ROKU organizowanej przez Wydawnictwo Novae Res została wyróżniona moja powieść pt. INTERNAT.
Kapituła konkursu podkreśliła, że wybór był trudny, gdyż poziom nadesłanych tekstów był bardzo wysoki.

Dodano 10 lipca 2017

BAJKA O SZCZĘŚCIU na letnim festiwalu w Katowicach

Przedstawienia Letniego Ogrodu Teatralnego prezentowane są cyklicznie w warunkach półplenerowych na scenie ustawionej w podcieniach instytucji Katowice Miasto Ogrodów. Wśród wielu ciekawych propozycji - "Bajka o szczęściu" w urokliwej realizacji TeatRyle z Poznania. Serdecznie zapraszam na sierpniowy spektakl!
20.08 (niedziela),
godz. 15:00

Wstęp wolny


Bajka o szczęściu
TeatRyle, Poznań
Letnia Grządka Teatralna

reżyseria: Mariola i Marcin Ryl-Krystianowscy
scenografia: Olga Ryl-Krystianowska
muzyka: Robert Łuczak
występują: Mariola i Marcin Ryl-Krystianowscy

Zdjęcia z przedstawienia można obejrzeć w GALERII.


Dodano 18 maja 2017

MĄŻ ODDAJE DUCHA PRZY STOLIKU

16 maja w Salonie Literackim w Ostródzie TEATR STOLIKOWY JEDNOŚĆ przedstawił w formie czytanej moją komedię MĄŻ ZMARŁ, ALE JUŻ MU LEPIEJ. Artyści preznetowali się bardzo elegancko, zaś widzowie bawili się wyśmienicie!

więcej TUTAJ


Dodano 1 maja 2017

TVP3 Kielce o kwietniowej premierze komedii MĄŻ ZMARŁ, ALE JUŻ MU LEPIEJ w wykonaniu Teatru Święty Spokój

Dodano 30 kwietnia 2017
BAJKA O SZCZĘŚCIU  tematem  prac  konkursu  MAGIA TEATRU - LALKA TEATRALNA

27 kwietnia 2017 w Zielonej Górze został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Plastyczny MAGIA TEATRU - LALKA TEATRALNA. Jego efektem są piękne lalki do BAJKI O SZCZĘŚCIU wykonane przez dzieci i młodzież z całej Polski. Na konkurs wpłynęło ponad 400 prac. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję zmierzenia się z tą trudną techniką!

Dodano 18 kwietnia 2017

  MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU NAD MORZEM

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru świętowałam w Ustroniu Morskim, dwa kroki od naszego pięknego Bałtyku. A pretekst był przedni, zostałam bowiem zaproszona na jubileusz 40-lecia pracy teatralnej pani Barbary Sroki. Prowadzony przez nią zespół GO-Q wystawił kilka moich tytułów - bardzo starannie i z wielkim talentem przygotowanych:) Były prezentacje teatralne, świetna muzyka, zapowiedzi w strojach do mojego "Humba, bumba, bang!", wielki tort i wspaniała zabawa.
Pani Basiu, 100 lat na scenie!


Dodano 19 marca 2017

MĄŻ ZMARŁ, ALE JUŻ MU LEPIEJ i gwiazda disco polo w roli głównej

 

Beata Jasińska, wokalistka zespołu Bayer Full, zadebiutowała jako aktorka teatralna w sztuce "Mąż zmarł, ale już mu lepiej". Tytuł cieszy się dużym zainteresowaniem i  prezentowany jest na deskach scen w całej Polsce. Autorką scenariusza jest Izabela Degórska, aktorami - członkowie Amatorskiego Teatru Niewielkiego (Gąbin). Beata Jasińska zagrała rolę głowną - Zośkę próbującą zamordować tytułowego męża. Premiera miała miejsce 12 marca w Gąbinie. Publiczność co rusz przerywała dialogi gromkimi brawami i śmiechem. Na koniec nagrodziła aktorów owacjami na stojąco.
(na podstawie doniesień prasowych)Dodano 6 marca 2017SKRZYDLATA HISTORIA na Greenpointcie

1 marca Biblioteka Brooklyńska w Nowym Jorku zaprasiła dzieci na kolejne przedstawienie na podstawie mojego tekstu. Spektakl powstał w ramach projektu Mali Emigranci. Tym razem pokazano The Winged Story  (oryg. Skrzydlata historia). To współczesna baśń o sile dobrego słowa, które uskrzydla i leczy z kompleksów.


"Mali Emigranci” to seria warsztatów teatralnych dla dzieci w wieku 5-12 lat. Idea warsztatów powstała po doświadczeniach z warsztatami teatralnymi „Bajka o szczęściu” w 2015 – forma warsztatów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. Warsztaty teatralne okazują się być wspaniałą okazją do aktywnego spędzania czasu przez dzieci, pogłębienia znajomości języka polskiego, wzmacniania więzi z polską kulturą oraz społecznością lokalną na Greenpoincie. 

Dzieci realizowały warsztaty w oparciu o scenariusz „Skrzydlata historia” Degórskiej, zaznaczając elementy ważne i bliskie każdemu emigrantowi: lęk przed nowym, podróżowanie w nieznane, tęsknota za bliskimi.

Prowadząca warsztaty: Agnieszka Wilczyński

Kostiumy i scenografia: Joanna Sztencel

Zdjęcia: Błażej Sendzielski, Weronika Kwiatkowska

Dodano 15 stycznia 2017

HUMBA, BUMBA, BANG! dla dzieci mam osadzonych

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” zrealizowała w Zakładzie Karnym w Grudziądzu, projekt skierowany do kobiet odbywających karę pozbawienia wolności razem ze swoimi dziećmi. /.../  Dla swoich dzieci – młodszych, przebywających razem z nimi w zakładzie, a także starszych, odwiedzających je w okresie świątecznym – mamy przygotowały bajkowy spektakl teatralny pt. „Humba, bumba, bang!" na podstawie tekstu Izabeli Degórskiej, w reżyserii Teresy Stępień – Nowickiej. Kobiety same stworzyły scenografię do spektaklu – o zwierzętach w dżungli, które chcą koniecznie inaczej wyglądać, szybko jednak okazuje się, że ich swoiste cechy są niezbędne – dla zdobycia pożywienia, czy zachowania bezpieczeństwa.

Spektakl zostanie nagrany na płyty DVD i wysłany jako prezent  bożonarodzeniowy tym dzieciom uczestniczek, które pozostają poza zakładem karnym – często w Domach Dziecka lub rodzinach zastępczych. Każda mama na zajęciach plastycznych przygotowuje okładkę płyty z osobistymi życzeniami dla swojego dziecka.

źródło


Dodano 5 stycznia 2017

Czytanie BAJKI O SZCZĘŚCIU

14 grudnia 2016 w SP w Łukomiu w ramach CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM odbyło się czytanie mojej "BAJKI O SZCZĘŚCIU". Prezentacji inscenizowanej pięknymi ilustracjami dokonała pani Marzena Białecka.

1 STYCZNIA 2017

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU!

30 grudnia 2016MOC PREZENTÓW na wigilijnym spotkaniu Polonii w Doniecku

24.12.2016 w siedzibie Towarzystwa Kultury Polskiej «Polonia» odbyło się Spotkanie Wigilijne na które przyjechali Polacy z Doniecka i Makiejewki.

 Przed wspólną kolacją dzieci z Teatrzyku «Zielony Gagatek» przedstawiły spektakl «Moc prezentów» o młodym elfiku Filipku, diabełku i oczywiście Świętym Mikołaju.

"

"Zielony Gagatek" to dziecięcy teatr muzyczny działający w ramach Towarzystwa Kultury Polskiej w Doniecku na Ukrainie.25 listopada 2016Teatr Króla Maciusia nie próżnuje

Dziecięca konferencja w Surrey.
Teatr Polski Vancouver – sekcja dziecięca Teatr Króla Maciusia, został wyróżniony zaproszeniem do udziału w corocznej, dziesiątej już z kolei „Konferencji Dzieciecej” organizowanej przez Zarząd Miasta Surrey. 19 listopada, teatr wystąpił aż trzykrotnie na tej wspaniale zorganizowanej imprezie, z przedstawieniem „Wszystkie smoki o tym wiedzą” Izabeli Degorskiej, w tłumaczeniu Marka Czumy i reżyserii Ulli Laidlaw. Konferencja Dziecięca organizowana jest w formie warsztatów, w trakcie których dzieci mają możliwość zadawania pytań na temat wydarzenia w którym biorą udział. /.../ Warsztaty prowadziła zawodowa aktorka Julia Siedlanowska.

 


4 listopada 2016 roku

W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ ŁÓDŹ-POLESIE O "BAJCE O SZCZĘŚCIU"


25 października w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie naszych małych klubowiczów. Ponieważ zbliżał się listopad, miesiąc refleksji i zadumy, postanowiliśmy trochę “pofilozofować” i… porozmawiać o szczęściu. Podstawą naszych rozważań stała się książka Izabeli Degórskiej pod tytułem “Bajka o szczęściu”. Na początku naszego spotkania, “szczęście” kojarzyło się naszym małym gościom jedynie z dobrami materialnymi, np. ze znalezieniem pieniędzy, posiadaniem najnowocześniejszego telefonu, tabletu itp. Dopiero po lekturze naszej wspaniałej książki, klubowicze zaczęli wymieniać takie wartości jak: miłość, zdrowie, dobro, spokój, wzajemny szacunek, posiadanie obojga rodziców, rodzeństwa, zwierząt i inne przykłady… zupełnie niematerialne. Mam nadzieję, że dzięki mądremu przesłaniu, wynikającemu z treści czytanej książki, dzieci na zawsze zapamiętają, że szczęście człowieka nie zależy od dóbr materialnych.

Bajka o szczęściu / Izabela Degórska. – Warszawa, 2004
źródło

21 października 2016

NOWA WERSJA HITOWEJ KOMEDII MĄŻ ZMARŁ, ALE JUŻ MU LEPIEJ!

UWAGA! Z dniem dzisiejszym dostępna jest dłuższa, rozbudowana o nowe sceny
wersja scenariusza pt. MĄŻ ZMARŁ, ALE JUŻ MU LEPIEJ - tylko dla teatrów profesjonalnych. Scenariusz można otrzymać na życzenie w agencji ADiT. Daje on możliwość przygotowania przedstawienia o długości około 90 minut plus przerwa.

 27 września 2016

Zapraszam do obejrzenia trailera oraz nagrania przedstawienia.
"Every Dragon Knows the Story" czyli "Wszystkie smoki o tym wiedzą" w wykonaniu
Teatru Króla Maciusia z Vancouver.14 września 2016

Witam wszystkich sympatyków teatru w nowym sezonie!

Na początek polecam Wam moją podstronę poświęconą sztukom dla dzieci. Zamieściłam tam informacje o moich dwóch nowych tekstach. To przesympatyczne scenariusze, które powstały z myślą o najmłodszych: KONKURS NIESPODZIANKA oraz WRÓŻKA BRUDASÓWKA. Oba są pełne humoru i, mam nadzieję, sprawią wiele radości małym widzom.


Serdecznie zapraszam do lektury!

  rys. Agnieszka Cieślikowska16 maja 2016

BAJKA O SZCZĘŚCIU nieprzerwanie od 12 lat na scenie Teatru Baj w Warszawie!

Druga połowa kwietnia należała w Baju do "Bajki o szczęściu". Ta niezwykle udana
realizacja cieszy dzieci w naszej stolicy od 4 stycznia 2004 roku.W sezonie 2015/2016 "Bajka o szczęściu" jest  na afiszach następujących teatrów:

Teatr Baj w Warszawie
Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki w Opolu
Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Teatr Lalek w Olsztynie
Teatr Lalek Banialuka w Biielsku-Białej.

Z relacji widzów wynika, że przedstawienia oglądane są z zaangażowaniem i przyjemnością.
Niektóre realizecje wracają do repertuaru na wyraźne życzenie przedstawicieli szkół i przedszkoli.
Warto przy tej okazji wspomnieć, że warszawska "Bajka o szczęściu" jest prezentowana nieprzerwanie
już dwunasty rok i cały ten czas cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem!Artystom z Baja serdecznie gratuluję tego sukcesu!

Niżej fotografie ze spektali w Olsztynie (po lewej) i  Bielsku-Białej

 10 maja 2016

Kolejna premiera w Teatrze Króla Maciusia w Vancouver (Kanada)

WSZYSTKIE SMOKI O TYM WIEDZĄ
(EVERY DRAGON KNOWS THE STORY) miały swoją premierę w języku angielskim 7 maja w Vancouver (dzielnica Port Moody)
na Festiwalu Towarzystwa Ekologicznego.  W planach kolejne spektakle.

reżyseria: Ulla Laidlaw,
tłumaczenie: Marek Czuma,
muzyka: Maciej Osada-Sobczyński14 stycznia 2016

Z przyjemnością prezentuję piosenki Jana Sokolnickiego do spektaklu MOC PREZENTÓW w wykonaniu teatru GO-Q z Ustronia Morskiego. Do odsłuchania zapraszam na podstronę
PIOSENKI I MUZYKA.
Dziękuję kompozytorowi za zgodę na ich zamieszczenie.1 stycznia 2016
W Nowym Roku 2016 życzę wszystkim spokoju i radości życia.


***************************************************************************


UWAGA! Ważna zmiana! 

W sezonie teatralnym 2015/2016 mija 10 lat udostępniania przeze mnie scenariuszy teatrom niezawodowym. To czas, w którym powstało wiele wspaniałych przedstawień, a ich dokumentacja na podstronie TEATR AMATORSKI jest tego najlepszym dowodem Niestety zdarzało się, że moje prawa autorskie były naruszane. Żeby lepiej je chronić

OD 1. STYCZNIA 2016 ROKU WSZELKIE WYKORZYSTANIE MOICH
  SCENARIUSZY WYMAGA UZYSKANIA LICENCJI OD AGENCJI ADIT.

Szczegóły w zakładce .

ARCHIWUM
czyli co działo się wcześniej
Kliknij na ikonkę
z wybranym rokiem!


ROK 2015


ROK 2014

ROK 2013

2011 - 2012

2008 - 2010

2006 - 2007