Aktualności
czyli o tym, co dzieje się z moimi tekstami.
POWRÓT

 
**************************************************************************************************************
Dramaty i komedie Sztuki dla dzieci Piosenki i muzyka Słuchowiska Książki

Teatr            Literatura            Zapowiedzi wydawnicze
Teatr w czasach zarazy

Teatr, ze znanych powszechnie powodów, przeniósł się na kilka miesięcy do sieci.
A nizej kilka informacji o prezentacjach moich scenariuszy.

Teatr Pleciuga w akcji. Zapraszam do wysłuchania mojego wiersza pt. KOMAR w interpretacji Krzysia Tarasiuka!
 
  Kliknij na ikonkę lub tytuł wiersza^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Jak zrobić sobie swój teatrzy cieni?
Świniopasa
na podstawie mojego scenariusza
KSIĘŻNICZKI  I  ZIARNKO GROCHU
czyta Mirek Kucharski^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
ON-LINE  na youtube.com
16. i 17. maja 2020 o godz. 11-tej
KSIĘŻNICZKI  I  ZIARNKO GROCHU na podst. mojej adaptacji
Świniopasa oraz
Księżniczki na ziarnku grochu w realizacji Teatru Lalek Pleciuga^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

ON-LINE  na youtube.com
28.i 29. marca 2020 o godz. 11-tej BAJKA O SZCZĘŚCIU w realizacji Teatru Lalek Pleciuga

maj 2020

Po marcowej prezentacji BAJKI O SZCZĘŚCIU w Internecie, dzieci mają okazję zobaczyć urocze
KSIĘŻNICZKI I ZIARNKO GROCHU.

marzec 2020


TEATR W CZASACH ZARAZY


Pleciuga rozpoczyna pokazy spektakli w internecie. Na początek - "Bajka o szcześciu"

Data publikacji: 2020-03-28 10:14
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-28 14:53

"Weekendowe Poranki z Pleciugą" to nowa, internetowa propozycja szczecińskiego Teatru Lalek Pleciuga. W weekendy zatem dzieci będą mogły obejrzeć spektakle tej sceny na kanale YouTube. Jako pierwsze zostanie pokazane przedstawienie pt. "Bajka o szczęściu".

- W związku z koniecznością zawieszenia czasowo naszej działalności na scenie, przechodzimy na stronę on-line - informuje Agnieszka Wunsch z Pleciugi. Serdecznie zapraszamy całe rodziny przed ekrany, na "Bajkę o szczęściu". Tym lubianym spektaklem rozpoczynamy prezentację naszych przedstawień on-line. Życzymy dobrej zabawy!

„Bajka o szczęściu” zostanie pokazana w tę sobotę i niedzielę o godz. 11. To mądra i pełna ciepła opowieść o tym, jak bardzo człowiek staje się samotny, gdy zamiast przyjaźni wybiera przedmioty. W pięknej konwencji teatru marionetek wykorzystującej świetne tradycje teatru lalek, snuta jest opowieść o świecie nieprzemijających wartości.

Autorką bajki jest szczecinianka Izabela Degórska. W spektaklu występują: Mariola Fajak-Słomińska, Maciej Sikorski, Janusz Słomiński i Krzysztof Tarasiuk.

(MON)

Fot. Ryszard Pakieserstyczeń 2020

BAJKA O SZCZĘŚCIU w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

No i po premierze! Dla Kasi Hory była to praca dyplomowa i oficjalny debiut reżysera, dla widzów - przedstawienie na profesjonalnym poziomie. Świetnie dobrany zespół (atrakcyjna muzyka Kasi Bem oraz oszczędna i pomysłowa scenografia Janka Głąba), starannie opracowana choreografia i pełne pasji aktorstwo dały w sumie spektakl miły dla oka, klarowny i poruszający treściami serce. I chociaż nie ma przedstawień idealnych, w każdym razie ja, autorka scenariusza, dwudziestą pierwszą premierę BAJKI O SZCZĘŚCIU z przyjemnością zaliczam do udanych!


fot. Nosferat Factory


fot. Jarosław Degórski

Piosenka TAKI PIĘKNY DZIEŃ z przedstawienia.

PREMIERA W KALISZU!


W styczniu 2020 roku na deskach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu  dwudziesta pierwsza premiera mojej BAJKI O SZCZĘŚCIU. Ten tytuł ma szczęście do dobrych wystawień, trzymam więc kciuki, by i tym razem dzieci zachwyciły się opowieścią o Dziadku i jego muzykalnych zwierzątkach - słodkiej Myszce, uroczej Śwince i zadziornym Koguciku.

Reżyseria
Katarzyna Hora

Scenografia
Janek Głąb

Muzyka
Katarzyna Bem

Obsada
Izabela Beń-Olejniczak
Malwina Brych
Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska
Izabela Wierzbicka
Jacek Jackowicz
Marcin Trzęsowski

PREMIERA 11.01.2020
Scena Kameralna
czas trwania 50 minut bez przerwyZatem jest, 2020!

Oby w nowym roku Sztuka była szczera,
pokazywała prawdę i kształtowała wrażliwość!

lipiec 2019

Bajka o szczęściu w Paryżu

Wspaniały TeatRyle zaprezentował tego upalnego lata "Bajkę o szczęściu" w Paryżu.Jedna z najpiękniejszych realizacji BAJKI O SZCZĘŚCIU - w wykonaniu TeatRyle - została zagrana w Paryżu :)

Ecole Nova Polska
29 rue Daubigny
75017 Paris

29-06-2019, 11:00

Po spektaklu odbyły się mini warsztaty pt. „Odkrywamy magiczny świat lalek”6 maja 2019

Na blogerskich stronach pojawiło się sporo recenzji mojej nowej książki dla dzieci zatytułowanej Tadeusz Kościuszko. Wakacje z wodzem. Dwie z nich można przeczytać w dziale RECENZJE.
Cieszę się, że pozycja
otrzymała wiele pochlebnych opinii, nie brakło też słów uznania dla całej serii poświęconej wybitnym Polkom i Polakom. Pozostaje mi tylko życzyć miłej lektury i mieć nadzieję, że dzięki niej w przyszłości jakiś młody czytelnik zainteresuje się historią Polski i fascynującymi biografiami. Vivat Kościuszko! Vivat historia!

11 kwietnia 2019Miło mi powiadomić, że telewizja ABC objęła patronatem moją książkę pt. Tadeusz Kościuszko. Wakacje z wodzem. Jak czytamy na stronie telewizji:

"to kolejna książka opowiadająca historię wielkiego Polaka, który zapisał się złotymi zgłoskami na kartach historii. Wartka, przygodowa akcja, rozbudowana o nietypowe ciekawostki z życia bohaterów zachęca do czytania nie tylko młodzież szkolną, ale i starszych, zaintrygowanych oryginalną narracją."Swym patronatem pozycję także objęła m.in. witryna:

18 marca 2019

W Dzień Szczęścia, czyli 16 marca gościłam w Kluboksięgarni FiKa w Szczecinie i przeczytałam najmłodszym moją Bajkę o szczęściu. Po wszystkim pani Małgosia Narożna (menadżerka Fiki i księgarka) upamiętniła chwilę pamiątkową fotografią. Załapała się część słuchaczy (prezentujących poniżej swoje prace na temat: czym jest szczęście?) oraz oczywiście ja.

 


FIKA to szczególne miejsce na mapie Szczecina, bardzo lubiane przez wymagających czytelników młodszego pokolenia i przyciągające dobrymi książkami, wieloma akcjami, spotkaniami i po prostu kakałkiem :)17 lutego 2019

Za nami bardzo udana premiera "Księżniczek i ziarnka grochu". Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego przedstawienia.

 

Świetny spektakl obejrzeli wytrawni widzowie w wieku przeróżnym, a po wszystkim był pyszny tort ozdobiony zdjęciem (zespołu aktorskiego w towarzystwie reżysera i niezawodnej inspicjentki Marzeny Heropolitańskiej) oraz pamiątkowa fotografia twórców. W dłoniach trzymamy porcelanowe świnki; od lewej: scenografka, reżyser, autor muzyki i autorka scenariusza.

Ogromnie miło mi dołączyć gratulacje od niezapomnianego Grzegorza Kwiecińskiego, który reżyseruje w Pleciudze i m.in. zrealizował piękne przedstawienie mojej "Bajki o szczęściu" w Olsztyńskim Teatrze Lalek (2013).

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa plakatów, spośród których został wybrany ten oficjalny, autorstwa pani Aleksandry Szwajdy. W konkursie brali udział studenci Akademii Sztuki w Szczecinie. Niżej prezentuję tylko kilka z nadesłanych propozycji.

12 lutego 2019

Księżniczki i ziarnko grochu

Dla dzieci od 6 lat.

Co znaczy być prawdziwą księżniczką? Czy wystarczy mieszkać w pałacu i mieć ładną sukienkę?

Co znaczy być prawdziwą księżniczką? Czy wystarczy mieszkać w pałacu i mieć ładną sukienkę? Zapraszamy na barwną opowieść o poszukiwaniu prawdziwych wartości.

Adaptacja klasycznych baśni Andersena – „Świniopasa” oraz „Księżniczki na ziarnku grochu” zagrana przepięknymi lalkami autorstwa wybitnego scenografa Paula Senhofsa.

Młody Książę wytrwale zabiega o serce ślicznej księżniczki. By być blisko niej zostaje nawet świniopasem. Jednak czy każda księżniczka jest warta miłości? By odkryć prawdę zwykle wystarczy dobrze się przyjrzeć swojej księżniczce. Czasem jednak przydać się może ziarenko grochu – test na delikatność i wrażliwość, która cechuje prawdziwe księżniczki!

O wszystkim opowie sam Ole Zmruż Oczko, mistrz kolorowych snów, któremu wiernie partneruje Portret Pradziadka.

Premiera: 16 lutego 2019

Zespół:

  • Reżyseria Valdis Pavlovskis
  • Scenariusz Izabela Degórska, na podstawie baśni „Księżniczka na ziarnku grochu” i „Świniopas” Hansa Christiana Andersena
  • Scenografia Paul Senhofs, Anita Znutina-Seve
  • Muzyka Jacek Wierzchowski
  • Projekcje multimedialne Simon Bretherton

Obsada:


30 stycznia 2019

Już w marcu pojawi się nakladem wydawnictwa RM moja ksiązka kierowana do młodego czytelnika.
Niżej garść informacji na jej temat ze strony wirtualnywydawca.pl

Tadeusz Kościuszko. Wakacje z wodzem to jeden z tomów ilustrowanej serii dla dzieci POLSCY SUPERBOHATEROWIE. Premiera książki już w marcu 2019 r.
Kiedy rodzice oznajmiają Antosiowi, że spędzi wakacje u dziadków w Olszówce pod Krakowem, chłopiec nie jest zachwycony. Jednak szybko okazuje się, że nawet na wsi można się dobrze bawić, zwłaszcza jeśli ma się dziadka, który ma wielką ochotę wcielić się w postać Tadeusza Kościuszki podczas historycznego widowiska. W tajemnicy Antoś i jego kuzyni, Sonia i Kuba, starają się pomóc dziadkowi w zdobyciu tej roli. Czy ich plan się powiedzie? Kto zostanie Naczelnikiem?Seria POLSCY SUPERBOHATEROWIE opowiada o niezwykłych Polakach i Polkach – ludziach mądrych i odważnych. Jak żyli i pracowali? O czym marzyli i co osiągnęli? Co im zawdzięczamy?

W serii pojawiły się ksiązki dla dzieci różnych autorów, ktorych bohaterami są:
Rotmistrz Witold Pilecki
Jan III Sobieski
Irena Sendlerowa
Marszałek Józef Piłsudski
Maria Skłodowska-Curie.

W przygotowaniu: Tadeusz Kościuszko i Mieszko I.
1 stycznia 2019

Lepszego życia w nadchodzącym roku życzy Izabela Degórska.


2 października 2018

PREMIERA WZNOWIENIOWA BAJKI O SZCZĘŚCIU W SZCZECINIE!

Prapremierowe wystawienie "Bajki o szczęściu" miało miejsce w Teatrze Lalek Pleciuga w 2002 roku.
Reżyser Zbigniew Niecikowski postanowił wrócić do tego tytułu w tym sezonie.
Na scenie pojawiły się lalki sprzed lat, można było usłyszeć dawną oprawę muzyczną, sam spektakl zaś bardzo zyskał na przeniesieniu go w przestrzeń sceny kameralnej.
Zagrali Janusz Słomiński, Mariola Fajak-Słomińska, Maciej Sikorski oraz Krzysztof Tarasiuk.
Cały zespół serdecznie pozdrawiam!reżyseria: Zbigniew Niecikowski
scenografia: Małgorzata Mac, Zbigniew Niecikowski
muzyka: Piotr Klimek
 
występują:
Mariola Fajak-Słomińska
Maciej Sikorski
Janusz Słomiński
Krzysztof Tarasiuk


Z Pleciugowego Facebook-a (2.10.2018)

BAJKA O SZCZĘŚCIU ☀️

Dziś mieliśmy okazję obejrzeć spektakl o tym, co daje nam szczęście...
"Bajka o szczęściu" autorstwa Izabeli Degórskiej została wznowiona po 16 latach od swojej premiery. /.../

Pani Degórska spotkała się dziś z małymi widzami i z uwagą odpowiadała na ich pytania dotyczące przedstawienia.
"Bajkę o szczęściu" zobaczyły dzieci z wielu krajów - była wystawiana m.in. w Czarnogórze, Bułgarii, Stanach Zjednoczonych.

A teraz ponownie można obejrzeć ją na deskach Pleciugi.12 września 2018

SPOTKANIE LITERACKIE W SZCZECINIE

Za nami bardzo udane spotkanie literackie,
podczas którego promowałam niedawno wydany "Internat".
Było sympatycznie, prowadzący rozmowę Krzysztof Lichtblau był przygotowany, elokwentny i oczytany, poza tym dużą niespodziankę zrobiło mi swą obecnością kilka znajomych osób, które gorąco pozdrawiam.
Serdecznie dziękuję wszystkim za przybycie i do zobaczenia przy następnej okazji!11. września 2018, ProMedia, al. Wojska Polskiego 2, Szczecin

Zdjęcia ze strony facebookowej organizotora spotkania


POWIEŚĆ Z DRESZCZYKIEM

N
akładem wydawnictwa Novae Res ukazała się moja kolejna powieść. Internat
polecam wszystkim młodym duchem, a w szczególności wielbicielom fantasy, grozy
i wszystkiego co niesamowite.Pożerasz książki? Uważaj!
Ta książka może pożreć ciebie!


Wiktoria, studentka socjologii, ze zdziwieniem obserwuje fascynację młodych dziewcząt starą powieścią Internat.
Niestety, odkąd wzięła do rąk egzemplarz książki, jest uwięziona w powieściowym świecie, w ciele powszechnie nielubianej szesnastoletniej Anny Wolf. Szkołę z internatem otacza nieprzepuszczalna bariera, piętra i ludzie czasami znikają, a wszystkie zdarzenia powtarzają się w rocznej pętli. Kiedy Wiktoria odkrywa tajemnicę zaginionych wcześniej czytelniczek, jest już pewna, że ucieczka z Internatu to kwestia życia lub śmierci.11 lipca 2018

@madziuchna1984 poleciła na letnią lekturę moją NAJWYŻSZA PORĘ NA MIŁOŚĆ. A że przy okazji zamieściła bardzo przyjemną fotografię, zamieszczam ją niżej i dołączam się do jej zapewnień:

"Historie trzech kobiet, prawie sześćdziesięcioletniej Marii, jej córki Ani oraz wnuczki Marysi. Każda z Pań przeżywa rozterki miłosne... Czy może kochać? I czy może być kochaną? Książka z humorem idealna na lato."

9 lipca 2018

W sieci już pierwsze recenzje "Internatu". Niżej fragment jednej z nich.
Po więcej zapraszam na blog autorki Katarzyny Chojnackiej-Musiał
(link uruchamia się po kliknięciu na logo  KONIECZNIE BIBLIOTECZNIE).
"Pożerasz książki? Uważaj! Ta książka może pożreć ciebie!"

I jak tu nie sięgnąć po książkę z takim opisem? Jasne, miałam obawy, że to chwyt marketingowy mający na celu wyłapanie takich maniaków jak ja, ale postanowiłam zaryzykować.

Lubię książki z tajemnicą, trochę upiorne, ale nie w sensie krwawej jatki, tylko takiego wewnętrznego niepokoju, który wyziera zza rogu. Wiecie o co mi chodzi? :) Tutaj już okładka obiecuje to, co tygryski lubią najbardziej. A z każdą kolejną kartką przekonywałam się, że to był świetny wybór. /.../

Gwarantuję, że nie będzie się nudzić, bo akcja jest wartka, a dialogi dynamiczne i zabawne. Świetnie obserwuje się przemyślenia bohaterki związane z funkcjonowaniem w powieści. Bardzo podobały mi się różne drobiazgi tworzące klimat, choćby spostrzeżenia Wiktorii dotyczące życia według poszczególnych rozdziałów. W internacie bowiem mogło się wydarzyć tylko to, co było opisane w książce. /.../
A sama książka znalazła się na czerwcowej okładce MAGAZYNU LITERACKIEGO. KSIĄŻKI (6/2018 261) jako jedna z propozycji lektur na lato...

 

...jest też już od pewnego czasu dostepna w księgarniach.15 czerwca 2018BAJKA O SZCZĘŚCIU na festiwalu Bajek w Poznaniu

Bajka łączy pokolenia
Dla dzieci, młodzieży, rodziców i seniorów odbędzie się pierwszy Festiwal Bajek organizowany przez Teatr Cortiqué w Poznaniu. /.../ Od 15 do 18 czerwca Festiwal Bajek, organizowany przez Teatr Cortiqué we współpracy z Teatrem Wielkim oraz Teatrem Animacji, wyjdzie poza teatralne sale i wkroczą w przestrzeń miejską. /.../ Wystawionych zostanie sześć spektakli /.../ (m.in.) "Bajka o szczęściu" TeatRyle ./.../
źródło
12 czerwca 2018


Dla lubiących zapoznać się z atmosferą książki na stronie charaktery.eu do pobrania większy fragment (pdf) mojej najnowszej powieści pt. INTERNAT.
Kliknij na logo!
Zapraszam do lektury :)6 czerwca 2018

Tak wygląda komplet moich książek dla dorosłych.
To idealny wybor na wakacje. Zachęcam do czytania :)A od dziś można też posłuchać trzeciego fragmentu "Internatu" w moim wykonaniu.

28 maja 2018

Dziś "INTERNAT" oficjanie wita wszystkich miłośników książek!

Zapraszam do wysłuchania fragmentów powieści. Czyta dla Was autorka!14 maja 2018


Premiera "Internatu" już 28. maja.
Z tej okazji coś wyjątkowego - przedpremierowa prezentacja nagrań obszernych fragmentów powieści.
Uwaga! Player kompatybilny ze starszymi wersjami przeglądarek.

FRAGMNET 1


FRAGMENT 2


FRAGMENT 3
4 maja 2018

Z ogromną przyjemnością informuję, że w tym miesiącu, nakładem wydawnictwa Novae Res, pojawi się moja nowa, już czwarta powieść dla czytelników dorosłych zatytułowana "Internat". Powieść została wyróżniona w VI edycji konkursu literackiego organizowanego przez Novae Res w lipcu minionego roku i oto już niedługo znajdzie się w sprzedaży.

Uwielbiam INTERNAT - praca nad tym tytułem była wyjątkową przyjemnością - i jestem przekonana, że spodoba się wielu czytelnikom, zwłaszcza tym młodym duchem. Pozycja została skatalogowana jako "powieść młodzieżowa", polecam ją jednak o wiele szerszemu gronu odbiorców. Znajdziecie tu chwilami i mroczny klimat, i szczyptę fantastyki, i akcję, i nawiązanie do dość popularnej literatury, której głównym motywem jest internat. No i oczywiście w mojej książce nie może zabraknąć kota, ani humoru:)

Historia zaczyna się, gdy Wiktoria August, studentka socjologii, nieoczekiwanie wciela się w jedną z bohaterek czytanej właśnie powieści. Popularny Internat ożywa na jej oczach, a ona sama staje się szesnastoletnią uczennicą, powszechnie nielubianą Anną Wolf. Szkoła z internatem, w której się pojawia, nie jest zwyczajna. Kompleks otacza nieprzepuszczalna bariera, piętra i ludzie czasami znikają, a wszystkie zdarzenia powtarzają się w rocznej pętli. Czy ucieczka z tego miejsca jest w ogóle możliwa? Tymczasem w realnym świecie o powrót „prawdziwej Wiktorii” stara się Adam, jej chłopak. Nie jest to łatwe, ponieważ opuszczone ciało dziewczyny zajmuje ktoś inny.

 


Już niedługo fragment audio INERNATU. Zapraszam gorąco!
autorka :)18 kwietnia 2018

NOWE TEKSTY DLA DZIECI!

WIERSZYKI DLA DZIECI

Śliczne wiersze dla dzieci w wieku od lat 5 do 10 idealne do poczytania i recytacji!


Serdecznie zapraszam do lektury moich wierszy dla dzieci. Z przyjemnością udostępniam cały zestaw.
Wiersze kieruję do odbiorcy w wieku 5-10 lat.
Są to na wskroś nowoczesne E-wierszyki - tu bohaterami są takie postaci jak małpka @, Klawiatura, Esemes, czy Emotikony.

Następna grupa wierszy zatytułowana Wokół nas zawiera utwory o codziennych zdarzeniach jak oglądanie spektaklu w teatrze dla dzieci, rozważaniach o dorosłym zyciu z perspektywy kilkulatka, czy rozmowy z bliskimi.

W Czterech porach roku w zabawny sposób scharakteryzowane są Wiosna, Lato, Jesień, Zima, a także Upał i Mróz.

Opowieści to wierszowane krótkie historyjki, między innymi o Słonicy, która ucieka z cyrku, o ambitnym Komarze czy królu krasnali, który chce się odchudzić.

A na koniec prawdziwy hit, uwielbiane przez dzieci Bajkowe zagadki. Jak zdradza tytuł, są to zagadki o postaciach z bajek.

Tekst pdf dostępny jest TUTAJ. Zachęcam do lektury!


NOWY SCENARIUSZ DLA DZIECI

Nowy scenariusz teatralny dla najmłodszych widzów!
Serdecznie zapraszam do lektury uroczej KOTUNI. Tekst dostępny jest TUTAJ.

16 stycznia 2018

W zakładce SCENARIUSZE FILMOWE zamieściłam właśnie fragment Ladies and gendermen, mojego scenariusza, który dotarł do finałowej dziesiątki konkursu Trzy Korony - Małopolska Nagroda Filmowa. Bezpośredni link do tekstu TUTAJ. Zapraszam do lektury!1 STYCZNIA 2018


SAMYCH DOBRYCH CHWIL W NOWYM ROKU ŻYCZĄ TRZY MAŁPKI


***************************************************************************


UWAGA! Ważna zmiana! 

W sezonie teatralnym 2015/2016 minęło 10 lat udostępniania przeze mnie scenariuszy teatrom niezawodowym. To czas, w którym powstało wiele wspaniałych przedstawień, a ich dokumentacja na podstronie TEATR AMATORSKI jest tego najlepszym dowodem Niestety zdarzało się, że moje prawa autorskie były naruszane. Żeby lepiej je chronić

OD 1. STYCZNIA 2016 ROKU WSZELKIE WYKORZYSTANIE MOICH
  SCENARIUSZY WYMAGA UZYSKANIA LICENCJI OD AGENCJI ADIT.

Szczegóły w zakładce .

ARCHIWUM
czyli co działo się wcześniej
Kliknij na ikonkę
z wybranym rokiem!


ROK 2016

ROK 2017

ROK 2015


ROK 2014

ROK 2013

2011 - 2012

2008 - 2010

2006 - 2007